Jak oświetlić poddasze w naturalny sposób

Jak oświetlić poddasze w naturalny sposób

Jak wiadomo, zagospodarowane poddasze nie powinno być za ciemne. Wnętrze musi być świeże i magnetyzujące. Aby uzyskać taki efekt, musimy wprowadzić tam sporą ilość światła, dzięki któremu poddasze będzie miejscem, gdzie chętnie będziemy przebywać. Jak więc doświetlić taką przestrzeń?

Krok 1 - Okna fasadowe

Popularnym, ale także tanim rozwiązaniem jest montaż okien fasadowych, które praktycznie nie różnią się od tych, które są montowane na niższych piętrach. Okna mogą być zamontowane już około 80 cm nad ziemią. Umożliwiają postawienie przy nich biurka, łóżka czy kanapy, dzięki czemu nie ograniczają cennego miejsca. Aby zapobiec nagrzewania się wnętrza w upalne dni, możesz zamontować na nich rolety.  

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zmienić jasność świecenia żarówki

Uwaga

Montaż okien fasadowych jest jednak możliwa jedynie przy odsłoniętej ścianie szczytowej, zazwyczaj przy dachach dwuspadowych. 

Krok 2 - Okna połaciowe

Okna tego typu szczególnie poleca się przy stromych dachach. Montowane są w płaszczyźnie dachu, dzięki czemu można je zainstalować w już istniejącym dachu. Im wyżej zostanie zamontowane okno, tym lepiej doświetlone będzie wnętrze pomieszczenia.

Uwaga

Szerokość okna połaciowego powinna być taka sama jak szerokość rozstawu krokwi, ponieważ montaż tych okien nie powinien zmuszać nas do przycinania krokwi, a tym samym do osłabiania konstrukcji dachowej. 

Krok 3 - Okna kolankowe

Jest to połączenie wspomnianego wcześniej okna fasadowego i połaciowego. Ich zaletą jest fakt, że mamy o wiele większą widoczność niż przy oknach ukośnych. Montowane są w ścianach kolankowych, dlatego właśnie dach musi znajdować się kilkadziesiąt cm nad podłogą. 

Krok 4 - Lukarny

Trudności zaczynają się, kiedy mamy do czynienia z dachami wielopołaciowymi. Dobrym, lecz drogim i czasochłonnym rozwiązaniem jest pionowa konstrukcja, ingerująca w konstrukcję dachu, zwana lukarną. Atrakcyjny wygląd to niewątpliwie wielka zaleta tego elementu. Możesz wybrać tradycyjny kształt z jedno lub z dwuspadowym daszkiem lub oryginalne tzw. bawole oko. Problematyczne może być przykrycie lukarny, ponieważ liczne skosy i załamania zmuszają do tego, aby pokrycie było jak najbardziej elastyczne. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak oświetlić poddasze w naturalny sposób skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!