Jak pielęgnować trawnik podczas wiosennych miesięcy

Jak pielęgnować trawnik podczas wiosennych miesięcy

Wiosną, nie tylko zwierzęta, ale także rośliny budzą się do życia. Śniegi topnieją i darń powoli dochodzi do siebie. Jakie zabiegi są niezbędne na rozpoczęcie sezonu aby trawnik jak najlepiej się zregenerował po mroźnej zimie?

Krok 1

Na początku poczekaj, aż gleba dokładnie wyschnie po stopniałym śniegu. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak założyć trawnik

Krok 2

Zabierz się za prace porządkowe. Zagrab wszystkie liście, pozbieraj gałązki, kamienie i suchą trawę. 

Krok 3

Skoś trawę. Pozostaw około 3 cm jej długości. 

Krok 4

Bardzo ważne jest także pozbycie się tzw. filcu, na który składa się obumarły mech i trawa. Uniemożliwia ona dopływ powietrza i promieni słonecznych do trawnika, a więc również do korzeni, co w końcu doprowadzi do ich obumierania. 

Krok 5

Aby powierzchnia w pełni się zregenerowała, musisz przeprowadzić wertykulację. Zabieg polega na tym, że urządzenie z ostrymi nożami (które obracają się wokół własnej osi) nakłuwa i nacina darń na głębokości mniej więcej 5 cm. Po tym, dokładnie wygrab darń, starając się usunąć wszystkie resztki roślinne.

Ciekawostka

W przypadku, gdy na trawniku powstaną widoczne zagłębienia, w których może gromadzić się woda, oznacza to, iż podłoże nie jest wystarczająco zwięzłe. W związku z tym musisz odwodnić darń. Wyznacz trzema nacięciami trzy boki prostokąta. Po tym, wzrusz płat na głębokości 10 centymetrów i mieszaj go z piaskiem w proporcji jeden do jednego. Następnie przejedź całość walcem i bardzo obficie podlej wodą. 

Krok 6

Początek kwietnia to dobry czas na nawiezienie trawnika. Zakupiony nawóz podziel na trzy części i stosuj jedną co miesiąc.

Uwaga

Pamiętaj, aby rozprowadzać nawóz równomiernie. W innym przypadku na trawniku powstaną nieładne przebarwienia.

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak pielęgnować trawnik podczas wiosennych miesięcy skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!