Jak układać płytki

Jak układać płytki

Poprawne układanie płytek jest bardzo ważną kwestią, gdyż nawet eleganckie i kosztowne płytki ułożone w niewłaściwy sposób, będą prezentować się nieestetycznie. Warto zapoznać się z poniższymi poradami, aby czynić to w prawidłowy sposób.

Krok 1

Przed rozpoczęciem układanie płytek należy przygotować podłoże. Musi być ono suche, czyste i oczyszczone ze zbędnej zaprawy. Mniejsze nierówności należy poprawiać za pomocą zaprawy wyrównującej, a większy przy użyciu wylewki samopoziomującej, której grubość nie może przekroczyć 1,5 cm.

Uwaga

Warstwę wyrównującą trzeba zagruntować, oczyścić i jeszcze raz osuszyć.

Krok 2

Klej należy mieszać za pomocą mieszadła, jednocześnie wsypując do wiadra z wodą odpowiednią ilość zaprawy klejowej. Ważne, aby zaprawę dobrać adekwatnie do rodzaju płytek. Klej trzeba mieszać mieszadłem przyłączonym do wiertarki, do momentu aż całość osiągnie plastyczną formę.

 

Krok 3

Nanoszenie kleju może odbywać się przy użyciu dwóch technik. Pierwszym sposobem jest nanoszenie kleju na płytkę, a później dociskanie jej do podłoże i wyrównywanie poziomicą. Druga techniką jest nakładania kleju bezpośrednio na podłogę lub ścianę i rozprowadzenie go po powierzchni za pomocą 1m² pacy z grzebieniem. Druga technika jest mniej czasochłonna i wyróżnia się lepszą skutecznością.

Uwaga

Użycie pacy z grzebieniem ma za zadanie wyrównać równomiernie rozprowadzenia kleju po powierzchni, do której zostaną przymocowane płytki.

 

Krok 4

Należy pamiętać, że pierwszy rząd płytek musi przylegać do innej powierzchni. W przypadku układania ich na ścianie, powinien on stykać się prostopadle z podłogą, natomiast przy układaniu ich na podłodze, powinien stykać się prostopadle ze ścianą.

Płytki, które są umiejscawiane na ścianie, trzeba dociskać ręką i korygować poziom przy użyciu poziomicy. Płytki należy oddzielić od siebie krzyżykami dystansowymi. Proces układania płytek bazuje dokładania płytki do płytki i rozdzielaniu ich krzyżykami.

Uwaga

Warto pamiętać, że płytki na ścianie należy układać w kierunku z dołu do góry, umiejscawiając w naroża krzyżyki. Natomiast wykonując ową czynność na podłodze, proces przebiega w kierunku drzwi pomieszczania.

Krok 5

Problem w układaniu płytek może pojawić się, gdy ściany nie tworzą katów prostych i nie można za pomocą płytek naprawić krzywizn ścian. W takim przypadku, nierówności należy ukryć, tak aby nie były widoczne, docinając płytki w narożach.

Do docinania płytek należy użyć szlifierki kątowej z tarczą diamentową lub piły tarczowej wodnej. Jeśli jest zapotrzebowanie na okrągłe otwory w płytkach, trzeba je wykonać specjalnym przyrządem do wycinania otworów, które używa się z wiertarką. Przed rozpoczęciem, należy wyłączyć opcję udaru, gdyż w większości przypadków użycie jej kończy się pęknięciem płytek.

Krok 6

W narożach, płytki warto układać przy użyciu listem plastikowych, które dodadzą narożom półokrągły kształt. Płytki w tym miejscach można układać docinając dwie sąsiadujące płytki w narożu pod kątem 45 stopnie. Następnie łączyć je za pomocą kleju, ale nie stosując krzyżyka na styku obu płytek.

Uwaga


Przy układaniu płytek należy pamiętać, aby starać się nie ubrudzić ich klejem. Wszelkie zabrudzenia trzeba natychmiast zmyć wilgotną gąbką. Także w miejscu fug należy bezzwłocznie usuwać nadmiar kleju. Zaprawa klejowa musi zaschnąć, dlatego po świeżo ułożonych płytkach nie należy chodzić ani ich obciążać przez co najmniej 12 godzin.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak układać glazurę z płytek ceramicznych (wersja dla mężczyzn)

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak układać płytki skomentowało 2 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków
  1. Awatar użytkownika zett1

    zett1

    Mar 26, 2014

    I jeszcze jedno- układanie płytek na podłodze w kierunku drzwi... średni pomysł. Ja zacząłem od drzwi. Zatem przy drzwiach mam ładny rząd całych płytek. A kilkunasto-centymetrowe przycięte kawałki są tam, gdzie i tak nikt nie zagląda- pod parapetem okna.

  2. Awatar użytkownika zett1

    zett1

    Mar 26, 2014

    Z własnego doswiadczenia- dobrze jest nanosić klej na obie powierzchnie. Np w wypadku kafelkowania ściany: nanosimy klej na ścianę- ścianę smarujemy klejem i przejeżdżamy zębatą packą, wszystko zgodnie z zasadami sztuki. Ale równocześnie nanosimy klej na płytkę, wystarczy gładka packa i cienka, 2-3 mm warstewka. jako przykład podam, że 10 lat temu "fachowiec" kładł płytki na tarasie. Dziś połowa sama "odeszła". I wszystkie są czyściutkie, klej położony wyłącznie na podłożu nie "chwycił" trwale płytek. Przykleiłem kilka w innym miejscu, moją metodą. Zapewniam, że są nie do oderwania. I zmniejsza się radykalnie ilosć "komór powietrznych" pod płytkami.