Jak zrywać tapety

Jak zrywać tapety

Jeżeli planujecie remont, ale nie chcecie, aby był on zbyt drogi, pierwszą rzeczą, na której możecie zaoszczędzić jest zrywanie tapet. Okazuje się, że jest to czynność prosta, lecz wymaga po prostu poświęcenia czasu. Jednak wierzę, że każdy z was jest w stanie zrobić to samodzielnie. Poniżej krótki instruktaż.

Krok 1 - Moczenie tapety

Do namoczenia tapet najlepiej użyć moczonego w wodzie z płynem do mycia naczyń szerokiego pędzla. Zabieg ten wykonujemy do czasu, aż tapeta nie będzie cała mokra i nasiąknięta wodą.

Krok 2

Po odpowiednim namoczeniu bierzemy do ręki szpachelkę i zeskrobujemy tapetę kawałek po kawałku. Następnie bierzemy w rękę kawałek, który przed chwilą oderwaliśmy i ciągniemy go. Z wyczuciem odrywajmy jak największe kawałki (jeśli krok nr 1 jest wykonany rzetelnie, powinna odchodzić z łatwością). 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak usunąć starą tapetę

Krok 3

Niestety nie wszystkie kawałki będą chciały tak łatwo schodzić. Te, które nadal są przyklejone do ściany, ponownie namaczamy. Używając małej szpachelki, ostrożnie zdrapujemy pozostałe fragmenty.

Ciekawostka

Musicie robić to bardzo delikatnie, tak, aby nie uszkodzić ściany. W innym przypadku będziecie zmuszeni zaszpachlować ewentualne dziury.

Krok 4

Po wykonaniu wszystkich poprzednich kroków, bierzemy do ręki mokrą szmatkę lub duży pędzel i przecieramy całą ścianę. Dzięki temu usuniemy z niej resztki tapety, kleju i innych niedoskonałości. 

Uwaga

Pamiętaj, że tak wyczyszczona ściana nie jest gotowa do malowania czy tapetowania. Trzeba ją jeszcze oszlfować.

Ciekawostka

Niestety istnieją tzw. tapety winylowe, których nie da się usunąć powyższą metodą lub jest to niezwykle trudne. Używamy wtedy wałka kolczastego (lub nożyka). Najpierw musimy przejechać wałkiem po tapecie i zrobić w niej dziurki. Po tym, moczymy specjalnym środkiem tapetę, tak, aby dostał się on do wnętrza dziur. Środek ten powinien rozpuścić klej spod tapety. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak zrywać tapety skomentowało 1 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków
  1. Awatar użytkownika dzidoro

    dzidoro

    Mar 26, 2015

    na zwykla tapete tez mozna uzyc walka z kolcami i potem spryskac woda z dodatkiem plynu do mycia naczyn ktory powoduje to ze trzyma sie tapety dluzej niz sama woda ktora szybko splywa po scianie ,powtarzamy te czynnosc pare razy i po kilkunastu minutach mozemy odrywac Cale pasy (to jest Rada starego malarza)