Jak wybrać farby do mieszkania

Jak wybrać farby do mieszkania

Wybór farmy do mieszkania to nie lada wyzwanie. Zwracamy uwagę na kolor oraz na to, czy pasuje do naszej koncepcji całego wystroju i stylu mieszkania. Warto także zwrócić uwagę na rodzaj farby oraz na jej właściwości.

Krok 1

Zastanów się do jakiego pomieszczenia potrzebujesz farby. Wybór odpowiedniego rodzaj powinien zależeć od danego pomieszczenia i jego funkcji. 

Krok 2 - Farby rozpuszczalne w wodzie

Do malowania powierzchni w mieszkaniach najczęściej wykorzystywanymi farbami z tej kategorii są farby lateksowe i emulsyjne. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak czyścić porysowanie ściany

Krok 3 - Farby rozpuszczalnikowe

Stosuje się je do powierzchni metalowych, drewnianych oraz do tworzyw sztucznych. Są odporne na warunki atmosferyczne oraz na uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli chcesz np. odnowić okna, płot, poręcze- sięgnij po lakier właśnie z tej kategorii. 

Uwaga

Malując farbami toksycznymi, należy zabezpieczyć twarz i układ oddechowy. Najlepiej malować z maską na twarzy. Do malowania mieszkania powinieneś natomiast stosować nietoksyczne farby rozpuszczalnikowe. 

Krok 4 - Farby emulsyjne

Zaletą tych farb jest łatwe, szybkie i przyjemne rozprowadzanie, dobre pokrycie oraz błyskawiczne schnięcie. Nadają się do malowania mieszkań, ponieważ nie są toksyczne. Wielką wadą tego typu farb jest niemożność wyczyszczenia ich po np. zarysowaniu przez dzieci. Wtedy jedynym wyjściem z sytuacji jest przemalowanie ściany. Ponad to, ściany pomalowane farbami emulsyjnymi szybko się ścierają i brudzą (zwłaszcza w pomieszczeniach gospodarczych).

Krok 5 - Farby lateksowe

Farby te, są najlepszym wyborem dla rodziców dzieci, które upodobały sobie malowanie po ścianach. Bardzo łatwo czyścić je za pomocą wilgotnej gąbki z dodatkiem delikatnego detergentu np. płynu do mycia naczyń. Poza tym są bardzo wydajne, a ich kolor jest niezwykle intensywny. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak wybrać farby do mieszkania skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!