Jak wyhodować gwiazdę betlejemską

Jak wyhodować gwiazdę betlejemską

Gwiazda betlejemska zwana także wilczomleczem nadobnym lub poinsecją jest znaną rośliną ozdobną, w szczególności w czasie Bożego Narodzenia. Wilczomlecz nadobny ma różne kolory , od czerwonego do białego i stanowi doskonały dodatek do klasycznych ozdób świątecznych. Hodować poinsecję można o każdej porze roku.

Krok 1

Gwiazda betlejemska często przekwita po świętach, ale warto poświęcić trochę czasu i przygotować ją na kolejne święta.

 

Już w marcu można ją przyciąć i skrócić, w taki sposób, aby pozostały tylko 3-4 pąki na każdym pędzie. Całą roślinę warto skrócić do wysokości 2,5 – 5 cm, a następnie odstawić w chłodnym pokoju w temperaturze 14 st. C.

Uwaga

Należy pamiętać, żeby nie podlewać jej i nawozić jej przez dłuższy czas, do czasu aż ziemia całkowicie wyschnie.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak ozdobić stół - składanie serwetek w gwiazdę betlejemską

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak ozdobić stół - składanie serwetek w gwiazdę betlejemską

Krok 2

Po tym czasie trzeba przesadzić wilczomlecza do świeżej ziemi, najlepiej użyć substratu torfowego dla roślin kwitnących. Donicę z kwiatem należy umieścić w ciepłym, wilgotnym miejscu, gdzie występuje naturalne światło, ale nie będzie ona zbyt narażona na promieniowanie słoneczne.

Uwaga

Dopiero teraz należy mocno podlewać ją wodą i zacząć używać nawozów, przeznaczonych dla roślin dekoracyjnych.

Krok 3

Po pojawienie się młodych pędów, można je przycinać, aby lepiej zagęścić poinsecję. Odcięte pędy nie należy wyrzucać, gdyż można z nich wyhodować nowe rośliny.

Krok 4

Z początkiem listopada gwiazdę betlejemską należy przełożyć do kartonowego pudła i przez 40 dni przed Bożym Narodzeniem zakrywać ją na 14 godzin dziennie. Warto zakrywać ją na noc i odrywać rano. Należy to czynić regularnie, gdyż inaczej zostanie przerwany proces tworzenia się pąków kwiatowych i liście nie zabarwią się na czerwono.

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak wyhodować gwiazdę betlejemską skomentowało 1 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków
  1. Awatar użytkownika nowiczka

    nowiczka

    Dec 05, 2014

    hxxp://www.gwiazda-betlejemska.info/pl/porady-zwi%C4%85zane-z-piel%C4%99gnacj%C4%85.html tu są fajne porady co do pielęgnacji tej roślinki ;)