Jak wykonać fundamenty

Jak wykonać fundamenty

Aby budynek był trwały, solidny i bezpieczny, niezbędne jest wykonanie porządnych fundamentów. Każdy inwestor powinien odróżnić solidne wykonanie od mizernej i niedokładnej pracy.

Krok 1

Przy wykonywaniu fundamentów najważniejszą podporą jest projekt budynku. Uwzględnia on ciężar budynku oraz warunki i wymagania gruntowe. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zbudować dom - fundamenty

Krok 2

Musisz zatrudnić geodetę, który rozmieści osie fundamentów.

Krok 3

Wykonaj wykop. Jego spodnia warstwa powinna zostać nienaruszona. Natomiast dolną część wypełnij chudym betonem (klasa B10). Wylewany chodnik musi być o 10 cm szerszy i o 10 cm grubszy od ławy fundamentowej. 

Krok 4

Kiedy beton już zastygnie, ułóż na nim szalunek i zbrojenie ław oraz stóp fundamentowych

Uwaga

Pod prętami belek zbrojeniowych zastosuj podkładki betonowe. Dzięki temu otulina będzie miała odpowiednią grubość. 

Krok 5

Kiedy beton będzie już zalany i odpowiednio zawibrowany w ławach i stopach, a także wyschnie i wystygnie przez kilka dni- będzie nadawał się do wznoszenia ścian fundamentowych. Najczęściej są one wykonane z bloczków betonowych, połączonych zaprawą wapienną z domieszką uszczelniacza. Ściany te powinny być zabezpieczone od zewnątrz lepikiem i ociepleniem ze styropianu. Wybierając lepik, sprawdź najpierw czy nie reaguje on negatywnie ze styropianem, niszcząc go. 

Krok 6

Styropian należy szczelnie obłożyć folią. Zastosuj przy tym duże zakłady (minimalnie 50 cm) i zasyp go mieszanką żwiru i piasku. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak wykonać fundamenty skomentowało 1 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków
  1. Awatar użytkownika robert1973r

    robert1973r

    Mar 04, 2015

    jesli ktos pisze poradnik to powinien wiedziec przynajmniej podstawowe prawo budowlane w polsce . czas po jakim czasie mozna murowac sciany z bloczkow betonowych , sklad zaprawy do murowania , materiały izolacji przeciw wilgociowej lub przeciw wodnej bitumczne lub inne 2 skladnikowe rodzaje .powinien wiedziec ze na lawy fundamentowe nie uzywa sie styropianu tylko styrodur , folia? folia kubełkowa to nie zakład 50 cm tylko 15 cm