Układanie paneli podłogowych

Układanie paneli podłogowych

Zawsze chciałeś zmienić swoją starą wykładzinę na nowoczesne panele, ale nie wiedziałeś jak się do tego zabrać. Dzięki poniższym poradom zrobisz to szybko i łatwo, a efekt z pewnością sprosta Twoim oczekiwaniom oraz przyjemnie zaskoczy gości.

Krok 1

Na koniec należy do paneli zamontować listwy wykończeniowe.

Krok 2

Na początku na podłogę należy rozłożyć folię paraizolacyjną, która zabezpieczy przez przenikaniem wilgoci z podłogi, a później piankę podłogową. Następnie należy zacząć układać pierwszy rząd paneli, poczynając od lewej strony i unosząc lekko panel w górę wsunąć zatrzask i położyć i tak analogicznie, do końca pierwszego rzędu.

Krok 3

Po jego utworzeniu trzeba sprawdzić czy rząd tworzy linię prostą. W przypadku powstania szczelin między panelami a ścianą, należy wyrównać je przy pomocy klocków dystansowych oraz klinów. Warto zaopatrzyć się w dodatkową ilość paneli na wypadek nieoczekiwanego wypadku, niewłaściwego ułożenia lub uszkodzenia.

Uwaga

Pamiętaj , że panele najlepiej układać tak, aby ich kierunek był zgodny z kierunkiem padania światła z okna, wówczas nie będzie tak widać łączenia paneli.

Krok 4

Gdy już połączysz panele na zatrzask, trzeba je lekko dobić młotkiem (dobijakiem). Natomiast w przypadku małej ilości miejsca, np. na końcu rzędu, wówczas do dobijanie warto użyć łyżki.

Uwaga

Jeśli docinasz panele piłą, panel musi być skierowany wierzchnią warstwą do góry. W sytuacji gdy używasz wyrzynarki lub pilarki tarczowej, panel należy skierować do dołu. Panele laminowane kurczą się i rozszerzają wraz ze zmianą temperatury czy wilgotnością. Aby temu zapobiec, trzeba zostawić szczelina (8 mm) z każdej strony podłogi, przy ścianie warto zastosować klocki dystansowe lub kliny.

Krok 5

Tworzenie drugiego rzędu najlepiej rozpocząć od ostatniego ułożonego kawałka panelu z poprzedniego rządu. Nowy kawałek musi być od niego dłuższy o 40 cm, natomiast dobrze, aby pozostałe części paneli miały tą samą długość. Rząd tworzymy tak samo jak pierwszy, zatrzask i dobijanie. Po ułożeniu przynajmniej 8 rzędów paneli, podłoga będzie już tak solidna i mocna, że będziemy mogli dokładać od razu całe rzędy paneli. Warto to robić w dwie osoby.

Krok 6

Przy układaniu ostatniego rządu konieczne może okazać się docięcie ich wzdłuż dłuższego boku. Linię cięcia najłatwiej ustalić przykładając panel do przedostatniego rzędu, ustawić klocki dystansowe o grubości 8 mm wzdłuż ściany i narysować linię.

Krok 7

Na koniec należy do paneli zamontować listwy wykończeniowe.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak naprawić skrzypiącą podłogę

Skomentuj poradnik

Poradnik Układanie paneli podłogowych skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!