Jak zamontować podbitkę dachową

Jak zamontować podbitkę dachową

Podbitka dachowa jest nie tylko ozdobą domu. Oprócz estetyki wyróżnia się także praktycznością, ponieważ pełni funkcję ochronną wobec konstrukcji dachowej wystającej poza budynek. Na rynku znajdziemy spory wybór podbitek, różniących się między sobą materiałem oraz sposobem wykonania.

Ciekawostka

Wyróżniamy montaż podbitki poziomy oraz pod kątem. Ten drugi polecany jest zwłaszcza przy stromych dachach, a także dużych okapach. 

Krok 1

Panele podbitki powinny być zamontowane do łat, które są przymocowane do krokwi. Ponadto, łaty muszą znajdować się w rozstawie maksymalnie 40 cm od siebie. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zbudować dom - pokrycie dachowe

Krok 2

Jeżeli masz do czynienia z podbitką poziomą, panele zamontuj na ruszcie. Zamocowany jest on z jednej strony na krokwi, a z drugiej na elewacji. W związku z tym podbitka pozioma może być wykonana dopiero po wykończeniu ocieplenia i elewacji. 

 

Przy ociepleniu BSO, zamontowanie rusztu do elewacji nie może być możliwe bez długich korków rozporowych, zakotwionych w murze. 

Podbitka pozioma wykończona jest listwami kątowymi lub takimi, o przekroju ćwiartki wałka. 

Krok 3

Na rynku znajdziemy podbitkę drewnianą i plastikową. Sposób ich montażu różni się od siebie. Panele plastikowe powinny być zamontowane na zamek. Połączenia paneli przybij za pomocą gwoździ. Pamiętaj, iż w przypadku podbitki z PVC nie dobijaj gwoździ do samego końca. Zostaw około 2 mm wolnej przestrzeni, która umożliwi swobodny przesuw. 

Ciekawostka

Montując podbitkę PVC, co 1 m montuj specjalne panele z otworami. Zastosuj je także w każdym narożu podbitki. Dzięki temu przyczynisz się do lepszej wentylacji dachu. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak zamontować podbitkę dachową skomentowało 1 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków
  1. Awatar użytkownika egraczyk

    egraczyk

    Jul 03, 2014

    Fajna opcja to sklejka do podbitki o strukturze drewna, bardzo efektownie wygląda hxxp://www sklejkaeko pl/pl/nowosci php