Jak zamontować piorunochron

Jak zamontować piorunochron

Uderzenie pioruna w nasz dom może spowodować olbrzymie straty materialne. Począwszy od spalenia urządzeń elektrycznych, poprzesz zniszczenie całej instalacji elektrycznej nawet aż do wywołania pożaru i spalenia dachu. Zadaniem piorunochronów jest zapobiec takim właśnie sytuacjom. Dlatego warto zamontować go na dachu!

Krok 1

Do montażu powinieneś raczej zatrudnić firmę, która zajmie się tym i wyda odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa. Jednak na etapie budowy możesz zrobić to samodzielnie. Poniżej podam na to sposób.

Krok 2 - Prace na ziemi

Bednarkę możesz zamontować na etapie stawiania fundamentów. Wystarczy wtedy zamontować tę stalową opaskę wokół fundamentów oraz przyspawać ją do prętów nośnych fundamentów. Po tym, zalej fundamenty betonem, a bednarkę wywiń do góry. 

Opaska powinna wystawać na narożnikach budynku, a dokładniej na jego przekątnych.

Jeżeli montujesz piorunochron w kupionym, użytkowanym już domu, jako uziom zastosuj wbite pionowo w glebę pręty z uziemieniem.

Krok 3 - Prace na dachu

Jeżeli stosujesz zwody poziome, wtedy zamontuj przewody zwodów wzdłuż kalenicy i dwóch krawędzi dachu, które są do niej równoległe lub w ogóle wokół całej powierzchni płaskiego dachu (jednak dach musi mieć niepalne pokrycie). Zwody te zamontuj przy pomocy specjalnych wsporników. 

Wsporniki, których używasz do zwodów poziomych są zazwyczaj krótkie. Montując je, musisz je połączyć z połacią dachową. Poza tym musisz także podłączyć do zwodów dodatkowe, wystające, metalowe elementy takie jak np. maszty antenowe. Innym rozwiązaniem jest ochrona tych elementów zwodami pionowymi. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zrobić wiatrak wskazujący kierunek wiatru

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zbudować przydomowy wiatrak

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak zamontować piorunochron skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!