Jak zbudować ścianę ze szklanych pustaków

Jak zbudować ścianę ze szklanych pustaków

Obecnie coraz bardziej wzrasta zainteresowanie klientów szklanymi pustaki. Stanowią one ciekawe wykończenie i dodatek, który rzuca się w oczy i obok którego z pewnością nikt nie przejdzie obojętnie. Jak więc wybudować taką ściankę?

Ciekawostka

W zależności od tego, czy ściana ma być ozdobą wewnątrz czy za zewnątrz, zastosujesz inny sposób montażu. W przypadku ozdobnej ściany w środku budynku, wybierz montaż bez zaprawy. Natomiast ze względu na zmienne warunki atmosferyczne, na zewnątrz postaw na tradycyjną budowę zaprawową. 

Krok 1 - Tradycyjna metoda z użyciem zaprawy cementowej

  1. Na wstępie wykonaj cokół z betonu. Musi on być oczywiście wzmocniony stalowymi prętami. Pamiętaj, że ścianka ze szklanych pustaków musi być zdylatowana od innych ścian. Najłatwiej będzie, jeżeli przykleisz dwa paski papy termozgrzewalnej na połączeniu ścianki ze szklanych pustaków z inną ścianą.
  2. Zabierz się za układanie pustaków. Warstwę pomiędzy poszczególnymi sztukami uzupełniaj zaprawą. Aby uzyskać identyczną odległość między pustakami, zastosuj płytki krzyżakowe. Dzięki nim spoina będzie równa.
  3. Oczywiście układanie pustaków rozpoczynaj od narożników. Najpierw dwa pustaki poziomo koło siebie, a na nich kolejny. Kiedy w dwóch narożnikach będą zamontowane po 3 pustaki, rozciągnij między nimi sznurek. Dzięki temu wyznaczysz poziom dla każdej warstwy z osobna. Dodatkowo, cały czas kontroluj pion i poziom przy pomocy poziomicy.
  4. W celu wzmocnienia całej konstrukcji, w każdą spoinę w pionie i w poziomie zainstaluj siatkę z prętów fi 6. Pręty powinny mieć 6 mm grubości. W spoiny pionowe włóż po 1 pręcie, a w poziome po 2. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zrobić naklejkę ścienną

Ciekawostka

Stosując wyżej przedstawioną metodę, nie można ułożyć więcej niż 4 warstwy pustaków dziennie. Pod koniec pracy danego dnia, wyjmij płytki krzyżakowe, a następnie uzupełnij szpary zaprawą lub fugą w dowolnym kolorze (po wcześniejszym wydłubaniu około 0,5 cm szpary w zaprawie cementowej). 

Krok 2 - Metoda bez użycia zaprawy cementowej

  1. Podstawowym elementem całego montażu są listwy z aluminium i ze stali. Rama wykonana jest z listwy aluminiowej. 
  2. Pustaki połącz ze sobą za pomocą stalowych płaskowników. To właśnie po nich poruszają się płytki montażowo-dystansowe, których zadaniem jest stabilizacja pustaków oraz utrzymanie jednakowej szerokości spoiny. 
  3. Na płaskownik nasuń klips pionowy, który złapie pustaka. Na pustaka połóż ponownie kolejny klips itd. Za pomocą klipsów bocznych łączone są pustaki w warstwach poziomych. 
  4. Ewentualne szczeliny uzupełnij fugą lub listwami aluminiowymi. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak zbudować ścianę ze szklanych pustaków skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!