Jak zmierzyć i zmienić odczyn pH gleby

Jak zmierzyć i zmienić odczyn pH gleby

Bardzo ważnym czynnikiem jest odczyn pH. Dzięki temu wskaźnikowi dowiadujemy się jakie właściwości ma nasza gleba. Od poziomu pH zależy m.in rozpuszczalność minerałów, to jakie rośliny mogą na danej glebie rosnąć itp. Dlatego warto sprawdzić pH gleby dla roślin, które chcielibyśmy uprawiać, a w razie problemów zmienić jej odczyn. A więc jak sprawdzić i zmienić odczyn pH gleby?

Krok 1 - Badanie pH gleby za pomocą przyrządów mierniczych

Odczyn pH naszej gleby możemy sprawdzić za pomocą specjalnych przyrządów mierniczych, takich jak próbówki zawierające specjalny roztwór lub papierki lakmusowe (papierki zmieniają kolor gdy zetkną się z glebą). Wyniki można odczytać i porównać za pomocą wzorców dołączonych do wskaźników.

Krok 2 - Badanie pH gleby za pomocą przyrządów mierniczych

Odczyn gleby można zmierzyć również za pomocą mierników elektrycznych. Wystarczy przyłożyć końcówkę miernika, aby na jego wyświetlaczu ukazał się wynik.

Krok 3 - Badanie pH gleby za pomocą domowych sposobów

Jeżeli mamy problem z dostępnością przyrządów mierniczych, możemy za pomocą zwykłego, domowego octu sprawdzić odczyn naszej gleby. Wystarczy polać octem małą grudkę ziemi. Jeżeli na jej powierzchni znajdą się pęcherzyki powietrza, będzie to znaczyło że gleba nie jest zbyt kwaśna. Dodatkowo możemy sprawdzić glebę, siejąc na niej rośliny samorodne (takie jak skrzyp polny, koniczyna itp) - które są naturalnym odczynnikiem.

 

 

Ciekawostka

Gleby kwaśne lubią rośliny : borówka, skrzyp polny, koniczyna, szczaw itp,

Gleby zasadowe lubią rośliny : mak polny, babka zwyczajna, pokrzywa itp.

 

Krok 4 - Jak zmienić odczyn pH

Wszystko zależy jaki odczyn pH ma nasza ziemia. Jeżeli jest to odczyn zasadowy, można wykorzystać do tego kwaśny torf wymieszany z ziemią ogrodową. Można również do tego użyć nawóz siarkowy Jeżeli jest to kwaśna ziemia, można ją wapnować - używając specjalnych nawozów wapniowych.

 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak zmierzyć i zmienić odczyn pH gleby skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!