Jak posadzić żywopłot

Jak posadzić żywopłot

Żywopłot to nie tylko naturalna ozdoba naszego ogrodu, ale także ogrodzenie przed wścibskimi sąsiadami oraz czynnikami atmosferycznymi np. przed wiatrem. Widać więc, że jest on bardzo pożyteczny i ma wiele zastosowań. Jak sadzić i pielęgnować roślinę? Dowiesz się tego poniżej.

Krok 1

Najlepiej, abyś sadził żywopłot (szczególnie gatunek liściasty) we wrześniu bądź październiku. Jest to idealny czas ze względu na to, że gleba jest wtedy dostatecznie mokra, dzięki czemu nasza roślina szybciej się ukorzeni.  

Krok 2

Przed posadzeniem żywopłotu, musisz odpowiednio przygotować do tego glebę. Przekop ją na wysokości około 2 szpadli, a następnie dodaj torf lub specjalny nawóz i wymieszaj. Dzięki temu, system korzeniowy będzie się lepiej rozwijał. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak założyć trawnik

Krok 3

Wykop dołki, których rozmiar będzie dwa razy większy od korzeni żywopłotu. Wsadź roślinę do środka, a następnie przysyp ziemią z kompostem lub innym nawozem. Obficie podlej zasadzony żywopłot.   

Ciekawostka

Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej odległości między sadzonkami. Zależy ona od rodzaju roślin. Np. przy sadzeniu roślin 1metrowe- odległość między nimi powinna wynosić około 30 cm.

Krok 4

Sadzonki możesz rozlokować w jednym lub w dwóch rzędach (dwa rzędy sprawią, że w przyszłości powstanie szczelna i gęsta ściana z żywopłotu).

Krok 5

Niektóre gatunki już po posadzeniu wymagają podcięcia. Możesz to zrobić za pomocą ostrego sekatora. Wyjątek stanowią natomiast rośliny liściaste zimozielone- nie podcinamy ich przez pierwsze 3 lata. 

Ciekawostka

Jeżeli nie możesz zagwarantować roślinie wystarczających warunków, wybierz Ligustr pospolity, gdyż jest on najbardziej wytrzymały. 

Ciekawostka

Berberys Thunberga jest nie tylko praktyczny, ale również będzie cieszył oko swoimi wspaniałymi zielonymi, czerwonymi lub żółtymi liśćmi. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak posadzić żywopłot skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!