Jak łączyć kolory w ogrodzie

Jak łączyć kolory w ogrodzie

Kiedy dobieramy rośliny do ogrodu to oprócz sprawdzenia ich wymagań warto zastanowić się nad odpowiednim dobraniem ich kolorystycznie. Połączmy odpowiednio barwy aby nasz ogród był wyjątkowy.

Krok 1

Kolory podstawowe to oczywiście żółty, czerwony i niebieski. Kolory pochodne tworzą się przez mieszanie się między sobą kolorów podstawowych i te kolory to zielony, fioletowy i pomarańczowy. Rozstawiając te barwy w szereg albo rozstawiając je na obwodzie koła, otrzymamy skalę barw tęczy.

Krok 2

Mając na uwadze względy estetyczne, to prawidłowe połączenia kolorów można uzyskać dzięki zestawieniu ze sobą kolorów podstawowych, czyli niebieskiego z czerwonym, czerwonego z żółtym i żółtego z niebieskim lub wszystkich trzy razem. Takie połączenia to połączenia ostre, silnie kontrastujące.

Krok 3

Inne kontrastujące zestawienia to kolory leżące na kole naprzeciw siebie, czyli barwa czerwona z zieloną, niebieska z pomarańczową albo żółta z fioletem. Takie połączenia uważane są za zestawienia tradycyjne, które są bardziej harmonijne i polecane przez prawie wszystkie podręczniki z dziedziny kompozycji ogrodowych.

Krok 4

Unikajmy natomiast łączenia barw sąsiadujących najbliżej, czyli czerwonego z pomarańczowym, fioletowego z czerwonym a w ogóle najgorszym połączeniem jest zestawienie barw złożonych pierwszego stopnia z barwami złożonymi drugiego stopnia. Przykładowo barwy niebieskiej z niebiesko-fioletową, czerwonej z czerwono-pomarańczową itp.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak przygotować ogród do założenia trawnika

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak łączyć kolory w ogrodzie skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!