Jak hodować amarylis

Jak hodować amarylis

Amarylis jest pięknym kwiatem, rdzennie pochodzącym z terenów Ameryki Południowej i Środkowej. Piękne pachnące kwiaty mają zazwyczaj czerwony, łososiowy lub różowy kolor. Rosną nawet do 60 cm i cieszą oczy w naszym domu, ponieważ nie można obojętnie przejść obok takiego kwiata.

Krok 1

Kupując cebule amarylisa, dopilnuj, aby była duża i zdrowa. Do doniczki wsyp ziemię uniwersalną i włóż do niej cebulę w taki sposób, aby 1/3 wystawała poza ziemię. 

Krok 2

Roślinę podlewaj dwu lub trzykrotnie w ciągu tygodnia. W okresie kwitnięcia jeszcze częściej. Gdy natomiast w pomieszczeniu jest sucho, staraj się od czasu do czasu zraszać pąki amarylisa. Gdy zauważysz, że kwiaty przekwitają, zmniejsz częstotliwość podlewania. 

Krok 3

Temperatura pomieszczenia, w którym stoi amarylis powinna wynosić od 15 do 25 stopni Celsjusza. Kwiat nie lubi podczas kwitnienia miejsc bezpośrednio nasłonecznionych. Wtedy także powinieneś go nawozić substancjami bogatymi w potas. Po przekwitnięciu możesz go postawić na słońce. 

Krok 4

Łodygę zetnij gdy wyschnie. Po tym, nie podlewaj rośliny przez 8 tygodni. Następnie wyjmij cebulę i oddziel ją od mniejszych. Po tym zabiegu powtórnie wsadź główną cebulę do doniczek, podobnie uczyń z tymi mniejszymi. 

Ciekawostka

Gdy zauważysz, że kwiaty ciemnieją, pewnie oznacza to, że roślina stoi w zbyt zimnym pomieszczeniu. Zetnij te kwiaty i przenieś je do cieplejszego miejsca. 

Z kolei w odwrotnej sytuacji, kiedy roślina będzie miał za ciepło, kwiaty będą wiotkie, a łodyga blada

Krok 5

Częstą przypadłością amarylisów są szkodniki wełnowce. Wyglądają jak delikatne części waty. Zwalczysz je odpowiednim roztworem chemicznym. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak hodować amarylis skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!