Jak zadbać o trawnik po zimie

Jak zadbać o trawnik po zimie

Wiadomo wiosna czas porządków. Dotyczy to również naszego trawnika. Jemu należy poświęcić trochę czasu aby przez całe lato nie trzeba było dokonywać jakiejkolwiek konserwacji a ograniczyć się tylko do cięcia i podlewania.

Krok 1

Po ustąpieniu śniegu i rozmrożeniu ziemi bierzemy się za nasz trawnik,zaczynamy od wyczyszczenia z wszystkich śmieci oraz dokładnego wygrabienia całego terenu dokładnie wraz ze wszystkimi zakamarkami,dokonując wstępnej oceny i planowania prac które musimy wykonać.Równamy wszelkie nierówności,ubijając a puste place nasiewamy tym samym gatunkiem trawy.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak przygotować ogród do założenia trawnika

Krok 2

W zależności od zachwaszczenia trawnika wykonujemy usuwanie ręcznie przy pomocy dostępnych do tego zabiegu narzędzi lub chemicznymi środkami,metodę oraz rodzaj zastosowania środka pozostawiam do wyboru.Jeszcze co do ręcznego usunięcia to musimy wykonać wycięcie na głębokość co najmniej 20 cm.uzupełniając powstały ubytek,dosiewając w to miejsce trawę.

Krok 3

Aby nie dopuścić do przesuszenia trawnika należy utrzymywać wilgotność na głębokości około 10 cm.stosując zraszacze pracujące w porach nocnych lub wczesnoporannych które dokładnie nawilżą całą powierzchnie.

Krok 4

Nawożenie trawnika powinniśmy stosować co najmniej 2 razy w roku,pozwoli to nam utrzymać trawnik w idealnym stanie oraz wzmocnimy system korzenny.Jaki wybrać rodzaj nawozu to również zależy od nas i naszych możliwości oraz czasu,nawozy również należy rozprowadzać równomiernie aby zapobiec występowaniu nierównomiernemu kolorowi trawnika.

Krok 5

Wiosną kiedy mamy bardzo wilgotne podłoże wykonujemy napowietrzanie trawnika,jest to urządzenie o nazwie AERATOR które dokonuje przy pomocy specjalnie zakończonych rurek otwory w darni.Wykonane napowietrzanie pozwoli na lepsze wchłanianie wody,powietrza oraz światła czym przyczyni się do lepszego stanu darni a co za tym idzie naszego trawnika.

Krok 6

Pierwsze koszenie wykonujemy przy wysokości trawy ponad 10 cm.następne koszenia powinny mieć odpowiednią wysokość w zależności od zastosowania trawnika,ozdobny tniemy na wysokość do 4 cm.a użytkowy do 6 cm.Pamiętajmy noże kosiarki powinny być zawsze ostre,nie dopuszczajmy do zarastania trawnika bo rozrosną się nam chwasty i nie kosimy gdy jest rosa lub pada deszcz.

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak zadbać o trawnik po zimie skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!