Jak ocieplić strych

Jak ocieplić strych

Ocieplenie i docieplanie takich elementów jak strop lub dach gwarantuje nam mniejsze zużycie energii, która jest niezbędna do ogrzania pomieszczeń. Pamiętajmy, że ciepłe powietrze unosi się do góry i ucieka na na zewnątrz przez nieocieplony strych.

Ciekawostka

Zasada wykonywania ocieplenia jest bardzo banalna - im grubsza i lepsza jakościowo warstwa izolacyjna, tym niej wydajemy na ogrzewanie. Jeśli poddasze nie jest celem mieszkalnym, to wystarczy ocieplić tylko strop

Krok 1 - Poddasze użytkowe

W przypadku posiadania poddasza użytkowego trzeba wykonać ocieplenie dachu i ścian a podłogę zostawić bez dodatkowej izolacji. W tym przypadku najczęściej do tego celu wykorzystuje się wełnę mineralna lub włókno szklane. Można przyjąć, że minimalna grubość jaką powinna mieć warstwa ociepleniowa z wykorzystaniem wełny mineralnej to 15 cm. Jednak warto wykonać warstwę grubości 20-25 cm.

Krok 2

Kiedy będziesz pracował z elementami izolacyjnymi to musisz pamiętać o konieczności zastosowania maski na twarz, okularów i rękawic ochronnych oraz ubrania roboczego. 

Podczas izolacji stropu pamiętaj o zabezpieczeniu znajdujących się na strychu zbiorników z wodą i rur, ponieważ kiedy te elementy nie będą miały izolacji, to mogą zacząć przymarzać.

Krok 3

Pamiętać należy także o wyprowadzeniu wszystkich przewodów elektrycznych biegnących po podłodze ponad warstwę izolacyjną. Dzięki temu unikniemy nadmiernego ich nagrzewania się.

Natomiast ocieplając dach musimy upewnić się, że po rozłożeniu materiału izolacyjnego będzie on miał odpowiednią wentylację. Trzeba także zadbać o to, aby starannie zabezpieczyć go przed wilgocią. Od strony mieszkalnej izolację termiczną musisz zabezpieczyć folią paroprzepuszczalną, która chroni przed zaciekami, która odprowadza wilgoć z warstwy ociepleniowej i która chroni wiatrem materiał izolacyjny.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak oszczędzać na ogrzewaniu

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak ocieplić strych skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!