Jak rozmnaża się rośliny przez podział

Jak rozmnaża się rośliny przez podział

Rośliny doniczkowe, które uprawiasz i hodujesz w swoim domu, możesz z łatwością rozmnożyć. W tym celu pomocna będzie metoda rozmnażania przez podział. Jest to najprostszy sposób i bez problemu powinieneś sobie z nim poradzić.

Ciekawostka

Za rozmnażanie najlepiej zabierz się wiosną, kiedy rośliny wytwarzają nowe pędy oraz kształtują silniejszy system korzeniowy. 

Ciekawostka

Okazuje się, że w przypadku niektórych roślin (przede wszystkim sadzonek korzeniowych) lepiej wybrać okres jesienny, kiedy zaczynają przygotowywać się do zimowego snu. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zrobić małą biosferę w słoiku

Krok 1 - Podział koron włóknistych

Ostrożnie i delikatnie wykop z ziemi roślinę, którą zamierzasz rozmnożyć. Precyzyjnie i lekko otrząśnij ją z ziemi.

Ciekawostka

Podczas okresu wegetacyjnego rośliny, obetnij jej dłuższe łodygi. Dzięki temu zredukujesz ilość utraconej przez nią wody. 

Krok 2

Kolejnym krokiem jest posadzenie młodych części bezpośrednio do ziemi. Zrób to w niezbyt upalny i suchy dzień. Pamiętaj o systematycznym podlewaniu sadzonki. 

Krok 3 - Podział koron mięsistych

W tym przypadku rośliny mają zazwyczaj poplątane korzenie i pędy. Tak jak przy poprzednim sposobie, wykop roślinę z gleby i oczyść jej korzenie za pomocą wody. Delikatnie rozetnij odpowiednie części, posyp je środkiem grzybobójczym, a następnie umieść je w osobnych doniczkach. Po jakimś czasie, kiedy roślina nabierze mocy i siły, przesadź ją do gruntu. 

Krok 4 - Podział przez rozłogi

Rozłogi to poziome łodygi. Na ich końcach zazwyczaj rodzą się nowe rośliny. Na początku wykop dziurę tuż obok rozłogu, który wypuścił liście i ustaw w nim doniczkę, wypełnioną kompostem. Na koniec, umieść w nim roślinę i jednocześnie zamocuj rozłóg drutem. Po jakimś czasie, kiedy roślina ukorzeni się, rozłogi możesz obciąć, a dany okaz przesadzić w inne miejsce.

Krok 5 - Podział sadzonek korzeniowych

W okresie spoczynku rośliny, wykop ją, usuń z niej ziemię i odetnij kilka grubych, młodych korzonków. Zakop roślinę z powrotem. Z obciętych korzeni delikatnie pozbądź się korzeni bocznych i zrób kilka poziomych nacięć. Przygotuj doniczkę i wsyp do niej kompost, a następnie wsadź do niej sadzonkę. Nie zapomnij oczywiście o regularnym podlewaniu. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak rozmnaża się rośliny przez podział skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!