Jak rozmnażać rośliny przez odkłady

Jak rozmnażać rośliny przez odkłady

Rozmnażanie roślin przez odkłady to jeden z najprostszych i najpopularniejszych sposobów. Co ciekawe, wszystkie pnącza rozmnaża się właśnie tą metodą. Odkłady to również najbardziej naturalny sposób, z którym z pewnością poradzi sobie każdy amator ogrodnictwa.

Krok 1

Najlepszy okres na rozmnażanie metodą odkładów to wiosna.

Krok 2

Do rozmnażania wybieraj zawsze pędy zeszłoroczne.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak przesadzać rośliny

Krok 3

Kiedy pędy już się ukorzenią, odetnij je i wiosną lub przyszłą jesienią przesadź do innego pojemnika czy doniczki.

Krok 4

Wyróżnia się kilka rodzajów odkładów. Opiszę je poniżej. 

Krok 5 - Odkłady zwykłe

Tego typu odkład stosuje się w przypadku roślin o sztywnych pędach. W wykopany obok rośliny macierzystej dołek, włóż mocno odgięty pęd. Zamocuj go na dnie dołka za pomocą drucika. Wierzchołek pędu skieruj ku górze i przysyp go ziemią. Cierpliwie czekaj na ukorzenienie. 

Krok 6 - Odkłady płaskie

Tuż po przygięciu, ułóż pędy w rowkach o głębokości około 10 cm i przymocuj je do ziemi drutem. Następnie przysyp pędy warstwą ziemi (około 2 cm), którą przez cały sezon powinieneś utrzymywać wilgotną. 

Krok 7 - Odkłady powtarzane

Przypomina w dużym stopniu wspomniany wyżej odkład płaski. Różnica tkwi w tym, że pęd należy wygiąć w falistą linię. Nowe pąki powinny znaleźć się tuż nad powierzchnią ziemi, a korzenie przy pędach przysypanych glebą. Ten odkład jest charakterystyczny dla roślin o elastycznych pędach. 

Krok 8 - Odkłady powietrzne

Są świetnym rozwiązaniem dla roślin, które trudno rozmnożyć w jakikolwiek inny sposób. Na początku natnij w odpowiednim miejscu gałązkę. Nacięcia powinny być do siebie równoległe. Ranę, którą właśnie zrobiłeś, posyp ukorzeniaczem w postaci pudru, a następnie obłóż ją warstwą wilgotnego, ale nie mokrego torfu. Kolejnym etapem jest owinięcie torfu folią polietylenową. Całość uszczelnij taśmą klejącą. Kiedy po jakimś czasie roślina ukorzeni się, możesz wsadzić ją do ziemi. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak rozmnażać rośliny przez odkłady skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!