Jak wiercić otwory

Jak wiercić otwory

Może się wydawać, że wiercenie to dziecinnie prosta czynność, jednak jest sporo rzeczy na które należy zwrócić szczególną uwagę, aby jakość wywierconego otworu była dobra.

Krok 1 - Oś wiercenia

Główną zasadą wiercenia jest trzymanie wiertarki w osi wiertła, należy unikać odchyleń.

Krok 2 - Mocowanie wiertła

Odpowiednie umocowania wiertła w głowicy wiertarki jest szczególnie ważne! Dokręć dokładnie wiertło tak aby było sztywno osadzone oraz sprawdź czy przy obrotach nie ma odchyłów na boki.

Krok 3 - Dobór wiertła

Przede wszystkim nie ma wierteł uniwersalnych. Istnieje wiele rodzajów i każde z osobna ma swoje zastosowanie. I tak np. do betonu służą głównie wiertła z węglików spiekanych, tzw. wiertła widiowe. Do drewna zastosujemy wiertła piórkowe, kręte lub otwornice. Można rzec, że ile rodzajów materiałów do wiercenie, tyle wierteł. Jeżeli nie znasz się na rodzajach wierteł, spytaj sprzedawcy, z pewnością dobrze Ci doradzi.

Krok 4 - Prędkość wiercenia

Prędkość dostosowujemy do rozmiaru wiertła oraz do twardości wierconego materiału. Im większy planowany otwór tym mniejsza prędkość, analogicznie im materiał twardszy tym prędkość mniejsza.

Krok 5 - Siła nacisku

Stosując wiertarkę z udarem pneumatycznym (SDS) siłą docisku generowana jest przez wiertarkę więc w tym wypadku nie należy dodatkowo jej dociskać.

Pamiętaj! Siłę dobieramy do rodzaju materiału.

Wiercąc szkło stosujemy minimalny docisk aby nie spowodować pęknięcia, natomiast wiercąc metal należy użyć więcej siły.

Krok 6 - Wiercenie dużych otworów

W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest stopniowe rozwiercanie otworu coraz większymi wiertłami, aż do osiągnięcia pożądanej średnicy. Wiercenie od razu duży wiertłem może doprowadzić do uszkodzenia materiału wokół otworu

Krok 7 - Przełączanie trybów pracy wiertarki

Zmiana trybu pracy powinna odbywać się tylko przy zatrzymanym silniku, w przeciwnym razie w najlepszym wypadku zniszczymy sobie tylko wiertarką, w najgorszym możemy się okaleczyć.

Krok 8 - Chłodzenie wierteł

Tarcie wywołane przez długie wiercenie nagrzewa wiertła. W celu ich ochłodzenia stosuj płyny przeznaczone do tego celu, przykładowo oleje chłodzące lub terpentynę w przypadku szkła. Nigdy nie stosuj zwykłej wody ponieważ może ona doprowadzić do uszkodzenia wierteł.

Krok 9 - Wiercenie na odpowiednia głębokość

Jeśli chcesz aby otwór miał określoną głębokość możesz użyć w tym celu ogranicznika (jeśli Twoja wiertarka taki posiada), innym sposobem jest oklejenie wiertła taśma.

Krok 10 - Oczyszczanie otworu

Wiercąc otwór należy co chwilę cofać wiertło tak aby pył lub wióry mogły się wydostać z otworu.

Krok 11 - Wiercenie przelotowe

Wiercąc otwory na wylot należy pod wiercony materiał podłożyć np kawałek płyty lub deski (ważne aby materiał był sztywny). Wylot otworu nie będzie rozszarpany, wiertło nie zostanie uszkodzone, powierzchnia na której wiercimy też nie ucierpi.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zamocować wiertarkę i wiercić otwory w ramkach

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak wiercić otwory skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!