Jakie prace wykonywać w ogrodzie w listopadzie

Jakie prace wykonywać w ogrodzie w listopadzie

Listopad to czas, w którym pracy na ogrodzie jest nie mniej niż latem. W tym okresie należy przygotować rośliny do zimowania oraz wykonać wiele prac związanych z zabezpieczeniem ogrodu. Zatem jakie prace wykonywać w ogrodzie w listopadzie? Odpowiedź znajdziesz w tym poradniku.

Krok 1 - Sadzenie

Listopad to miesiąc, w którym możemy jeszcze sadzić krzewy oraz drzewka zrzucające liście na zimę. Zabiegiem jaki powinniśmy wykonać by te rośliny dały radę przetrwać jest tzw. okopczykowanie, czyli wytworzenie kopca ziemnego kopca wokół pnia celem osłonięcia go przed mrozem. Pamiętajmy również aby pod żadnym pozorem nie przycinać gałązek.

Krok 2 - Podlewanie

Późną jesienią oraz zimą rośliny narażone są na tzw. suszę fizjologiczną, dlatego istotne jest gruntowne nawodnienie gleby, które pozwoli roślinom przetrwać. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak oszczędzać wodę w podlewaniu

Krok 3 - Osłanianie roślin

Rośliny tak jak wszystkie istoty żywe podatne są na spadki temperatury, dlatego ich zabezpieczanie jest niezbędne. Do tego celu można użyć agrowłókniny, słomy, kory, kompostu, a nawet makulatury. Istotne jest aby materiał okrywający przepuszczał powietrze, dlatego nie warto stosować np. folii plastikowej

Prócz osłonięcia przed mrozem, warto zabezpieczyć rośliny przed odkształceniem i połamaniem przez zalegający śnieg. Krzew owijamy sznurkiem lub siatką. 

Krok 4 - Trawniki

Wszelkie resztki roślin, liście oraz gałązki grabimy unikając tym samym wytworzenia się pleśni śniegowej. Zdrowe liście można użyć do wytworzenia kompostu, resztę można wypalić. Zimą starajmy się nie chodzić po trawnikach by ich nie niszczyć.

Krok 5 - Sprzęt

Ostatnim ważnym krokiem jest zabezpieczenie i zakonserwowanie sprzętu. Niektóre narzędzia oliwimy, inne oczyszczamy z ziemi, te które tego wymagają, ostrzymy. O ile jest to możliwe starajmy się samodzielnie naprawić uszkodzony sprzęt, w ten sposób zaoszczędzimy gotówkę.

Skomentuj poradnik

Poradnik Jakie prace wykonywać w ogrodzie w listopadzie skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!