Jaki dach wybrać - dach ze strzechy i słomy

Jaki dach wybrać - dach ze strzechy i słomy

Pokrycia dachowe to bardzo ważny element podczas budowy domu. Jakie pokrycia dachowe wybrać? Jakie zalety ma dach ze strzechy i słomy. Tego dowiesz się z poniższego poradnika.

Krok 1 - Czym jest strzecha?

Strzecha to jedno z najpopularniejszych, a zarazem najstarszych pokryć dachowych. Strzecha wykonywana jest z trzciny oraz słomy, które są uprzednio suszone i odpowiednio przygotowywane. Słoma oraz trzcina, zanim staną się budulcem strzechy, najpierw są odpowiednio wyselekcjonowane i przycinane. Słoma i trzcina bardzo łatwo się formuje, dlatego nadaje się na każdy, nawet najbardziej udziwniony kształt dachu. Trwałość strzechy szacuje się na około 70-80 lat (trzcina gdy styknie się z wodą, wytwarza składniki woskowe, które podnoszą trwałość).

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zbudować dom - strop Terviva

Krok 2 - Zalety dachu ze strzechą

Trzcina to bardzo dobry izolator ciepła, wynika to z grubości pokrycia dachu, który jest wykonany ze strzechy. Grubość takiego dachu często sięga ok 30 cm, co ma bardzo duży wpływ na termikę dachu. Przenikalność ciepła dla takiego dachu można porównać do blacho-dachówki z około 10cm warstwą wełny mineralnej.

Krok 3

Kolejną zaletą jest wysoka odporność na działanie wody. Szczelność takiej połaci wynosi 100% (oczywiście jest to zależne od właściwego doboru trzciny). Ważne jest również to, aby dach posiadał odpowiedni kąt nachylenia (42-43 stopnie). Dzięki temu zapewniamy szybkie odprowadzanie wody. Woda wnika w strzechę na około 2-3 cm, głębiej już nie jest w stanie. Gdy opady skończą się, trzcina w całości wysycha.

Krok 4

Zaletą strzechy jest mała podatność na ogień. Strzecha jest bardzo ubita, ściśle ułożona, co utrudnia rozprzestrzenianie się ognia w niekontrolowany oraz szybki sposób. Dodatkowo możemy zagruntować strzechę specjalnymi preparatami, które ograniczą palność strzechy.

Krok 5 - Konserwacja strzechy dachowej

Konserwacja strzechy dachowej ogranicza się do usuwania liści. Jeżeli chodzi o jej szary kolor, nie powinniśmy się nim przejmować, to naturalny proces, którego nie unikniemy.

Krok 6 - Koszty wykonania pokrycia dachowego

Koszty wykonania pokrycia dachowego ze strzechy mogą wynosić około 200zł za m2, wraz z wykonaniem. Dach możemy wykonać tańszym kosztem, używając do tego dachówki oraz ocieplonego poddasza. Należy pamiętać, że wykonanie dachu ze strzechy nie wszędzie pasuje. Wymaga on określonego otoczenia oraz odpowiednich dodatków.

Skomentuj poradnik

Poradnik Jaki dach wybrać - dach ze strzechy i słomy skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!