Jak grać w tysiąca

Jak grać w tysiąca

Tysiąc to gra karciana, w której należy uzbierać tysiąc punktów, aby zapewnić sobie wygraną. Ten poradnik przybliży Wam zasady tej nieco skomplikowanej gry, która potrafi wciągnąć i zapewnić rozrywkę.

Krok 1 - KARTY

W grze dobiera się małą talię czyli karty od 9 do Asa. Ilość kart, jaką otrzymują gracze uzależniona jest od ilości zawodników. Preferowana ilość to 3 graczy, ale do rywalizacji mogą przystąpić także 4 osoby. Pamiętaj, aby przed rozdaniem dobrze potasować karty.

Krok 2 - MUS


W czasie rozdawaniu kart należy pamiętać, żeby odłożyć trzy kart na tak zwanego musa (musik). Nie mogą to być karty z początku i końca talii. Dobrze, żeby były rozdawane tak jak kolejnemu graczu, czyli w sposób turowy.

Krok 3 - LICYTACJA I PUNKTY

Po rozdaniu kart przechodzi się do licytacji, w której walczymy o karty w Musie. Gracze sprawdzająm ile punktów są w stanie uzyskać z posiadających kart. Punkty za odpowiednie karty oraz meldunki

 

Figury:
9- 0 pkt
Walet – 2 pkt
Dama – 3 pkt
Król – 4 pkt
10 – 10 pkt
As – 11 pkt

 

Meldunki:
Pik (wino) – 40 pkt
Trefl (żołądź) – 60 pkt
Karo (dzwonek) – 80 pkt
Kier (serce, czerwo) – 100 pkt

 

Zbierając wszystkie karty uzyskamy 120 pkt, bez meldunków oczywiście.

 

Licytację zaczyna gracz siedzący po lewej stronie rozdającego. Musi on ugrać 100 pkt. Jest to wartość niezmienna, bez względu na to jakie gracz ma karty. Kolejna osoba może zaproponować więcej, przejąć jego Mus i zapewnić, że tyle ugra. Jeżeli któryś z graczy chce licytować więcej niż 120 powinien posiadać w ręce chociaż jeden meldunek. Każdy zawodnik ma również prawo do spasowania. Osoba, która wygra licytację lub która musi grać 100, po obejrzeniu Musika ma prawo skapitulować, dając bombę. Warto ustalić ilość bomb i premię dla pozostałych graczy. Zazwyczaj jest to jedna bomba i 60 pkt dla pozostałych graczy. Wówczas gracz nie otrzymuje minusowych punktów, za to, że nie ugrał odpowiedniej ilości punktów. 

Krok 4 - GRA

Po licytacji gracz siedzący na musiku odsłania te karty i przekazuje je grającemu. Gracz nie musi pokazywać kart, jeśli to on grał tylko 100 i nie było licytacji. Grający rozdaje po jednej karcie pozostałym zawodnikom i dzięki temu wszyscy mają po osiem kart. Jeśli gramy w czwórkę, gracz, który siedział na musiku nie bierze już udziału w grze, a do punktacji zapisujemy mu karty z musiku. Podlicza się tylko meldunki, 10 oraz asy.

 

Meldunek to Dama i Król w jednym kolorze. Zameldowany kolor ma priorytet, karty z tego koloru mają wyższość nad innymi, do momentu kiedy nie zostanie zameldowany kolejny kolor.

 

W tysiącu schodzi gra się kartą do koloru. Partię wygrywa zawodnik, którego karta była najwyższa. Skalę wyższości określają punkty. Jeśli nie mamy danego koloru, ale zameldowaliśmy wcześniej, to tym kolorem (obojętnie jaką karta ma wartość) wygramy każdą turę.

 

Gra trwa tak długo, aż któryś z graczy przekroczy 1000 punktów. Po każdej partii podliczamy lub odejmuje punktu graczom, w zależności, czy ugrał czy też nie. W okolicach 900 pkt gracz może wygrać TYSIĄCA, tylko jeśli wygrywa licytację czyli musi grać 100, 110, 120 i tak dalej. Życzę udanej zabawy.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak grać w tysiąca

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak grać w tysiąca skomentowało 2 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków
 1. Awatar użytkownika matrix1999

  matrix1999

  Apr 29, 2013

  gdy ty przebijasz np. 10 a ty dasz Q to ty zabierasz i ty wykładasz karty

 2. Awatar użytkownika aas3131

  aas3131

  Jan 26, 2013

  dzięki a czy dasie grać na kase

  • Awatar użytkownika matrix1999

   matrix1999

   Apr 29, 2013

   W tysiąca się gra zawsze na kasę, chyba że ktoś chcę sobie pograć na żarty. Gra sie tak że na początku np. daje się 2 zł lub 2 gr (w licytacij) potem daje się po 5 zł/gr