Jak nie przytyć podczas Świąt

Jak nie przytyć podczas Świąt

Święta, to wyjątkowy czas, kiedy pozwalamy sobie na odrobinę szaleństwa w jedzeniu i piciu. Wszystkie diety idą w kąt, a my przez 2 dni nie odchodzimy praktycznie od stołu. Nic więc dziwnego, że stając na wadze, widzimy 2,3,4 a nawet 5 dodatkowych kilogramów. Jak zachować umiar i nie przytyć podczas świątecznej wyżerki?

Krok 1

Bardzo ważna jest umiejętność rozpoznawania głodu i apetytu. Jeżeli czujesz, że jesteś najedzony, nie wpychaj jedzenia na siłę. Czujesz, że skonsumowałeś już za dużą porcję? Po prostu przestań jeść. 

Krok 2

Zastanów się, ile osiągnąłeś w ciągu całego roku i jak wiele możesz tym jednodniowym obżarstwem zaprzepaścić. Będziesz czuł się niezadowolony z siebie i rozczarowany. Lepiej tego uniknąć.

Krok 3

Nie wychodź z domu całkowicie głodny. Przez to zjesz o wiele więcej. Przed wyjściem przekąś owoca, jogurt czy kanapkę, co poskromi troszeczkę twój apetyt i na przyjęciu zjesz mniejszą porcję. 

Krok 4

Staraj się unikać kremowych sosów oraz tłustych i smażonych pokarmów, takich jak kiełbaski. Zamiast tego skosztuj kurczaka, indyka lub rybę. 

Krok 5

Jeżeli masz wielką ochotę na deser, zjedz połowę. Resztę oddaj żonie lub po prostu zostaw. 

Krok 6

Wybierając alkohol, poproś o czerwone wino. Pamiętaj, że wszelki korzyści płynące z tego trunku działają po wypiciu 1-2 kieliszków, a nie całej butelki. 

Krok 7

Jeżeli nie chcesz stracić kontroli nad wypitym alkoholem, nie pozwól aby ktoś ci go dolewał podczas picia. Poproś o dolewkę dopiero gdy opróżnisz całość. 

Krok 8

Aby uniknąć porannego kaca, pij na zmianę alkohol i wodę mineralną. 

Krok 9

Staraj się nie pić gazowanych napojów, ponieważ zawierają bardzo dużo cukru. Do popijania wybieraj naturalne soki lub wodę.

Krok 10

Jeżeli pierwszego dnia świąt nie miałeś zbyt silnej woli i przesadziłeś z jedzeniem i piciem, następnego dnia wybieraj tylko lekką żywność, świeże warzywa i ryby oraz pij dużo wody. 

Krok 11

Aby zapobiec wzdęciom i niestrawnością, dokładnie przeżuwaj każdy kęs. Dzięki temu możemy również oszukać nasz mózg, że jesteśmy najedzeni. 

Krok 12

Zamiast soli, przyprawiaj potrawy czosnkiem oraz świeżymi i ususzonymi ziołami. Sól niekorzystnie wpływa na nasz organizm, ponieważ zatrzymuje w nim wodę. 

Krok 13

Namów rodzinę na krótki spacer między posiłkami. Wystarczy już 25-30 minut, a dzięki temu jedzenie będzie się lepiej i szybciej trawić.

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak nie przytyć podczas Świąt skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!