Jak określić wartość działki

Jak określić wartość działki

Ile może kosztować działka budowlana? Jednym z najważniejszych kryteriów ceny jest lokalizacja w której znajduje się działka. Natomiast ceny działek co roku się zmieniają i dlatego warto je często kontrolować.

Krok 1 - Odległość od centrum

Działki budowlane, które są położone w granicach miasta to oczywiście najdroższe działki. Sprawdza się tutaj zasada, że im większe miasto, tym droższe ceny za metr kwadratowy działki. Im dalej od dużego centrum, tym bardziej ceny maleją ale i tak są ciągle wysokie. Często się zdarza, że miasta wchłaniają blisko położone wsie i tworzą się w ten sposób osiedla domków jednorodzinnych na przedmieściach. Wysoka cena tych działek budowlanych spowodowana jest oczywiście bliską odległością od miasta a co za tym idzie infrastruktura w takich miejscach jest lepsza, Chodzi tutaj o asfaltowe drogi o sieć wodno-kanalizacyjną i dostępność miejskiego transportu publicznego. Idąc dale \"w las\" tym działki są tańsze. Ale za tym idą też takie rzeczy jak: gorszy dojazd, wydłużony czas drogi do i z pracy/szkoły i kilka innych pomniejszych mankamentów. Pamiętajmy tez aby sprawdzić, czy działka którą wybieramy leży w granicach miasta, czy już poza nim. 

Krok 2 - Otoczenie

Otoczenie ma oczywiście jeden z największych wpływów na cenę. Wiadomo, że droższe będą te działki budowlane które znajdują się w pobliżu szkół, przedszkoli, ośrodków zdrowia, sportu i kultury. Także działki z dogodnym dojazdem do wielu części miasta lub w ogóle do miasta.

Krok 3 - Uzbrojenie

Uważajmy na działki nieuzbrojone, gdyż tylko pozornie są one tańsze. Trzeba pamiętać, że kupując taką działkę, będziemy musieli ponieść takie koszta jak: przyłączenie gazu, przyłączenie elektryczności, przyłączenie sieci wodno-kanalizacyjnej. Koszty te często okazują się bardzo wysokie i czasem nawet może się tak zdarzyć, że otrzymamy odmowę wykonania danego przyłącza. Co prawda zdarza się to bardzo rzadko ale lepiej wcześniej uzyskać informację czy doprowadzenie danego przyłącza będzie możliwe czy też nie.

Krok 4 - Kształt i wielkość działki

Działki budowlane, zbliżone kształtem do kwadratu są droższe niż inne. To samo dotyczy tego, czy działki są płaskie czy też mają dużo nierówności. No i jest tutaj tez sytuacja podobna jak z cenami mieszkań - im działka mniejsza, tym cena za metr kwadratowy jest wyższa a wraz ze wzrostem powierzchni cena metra kwadratowego maleje. Jest to także powiązane z większym popytem na mniejsze i średnie działki. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zbudować dom - porady związane z działką

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak określić wartość działki skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!